	ivorn="ivo://sot.lmsal.com/VOEvent#VOEvent_ObsS2014-12-23T10:20:00.000.xml"
	version="1.11"
	xmlns="http://www.ivoa.net/xml/VOEvent/v1.11"
	xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
	xmlns:lmsal="http://sot.lmsal.com/lmsal"
	xmlns:crd="urn:nvo-coords"
	xsi:schemaLocation="http://www.ivoa.net/xml/VOEvent/VOEvent-v1.1.xsd">
	<Who>
		<!-- Data pertaining to curation: observer, telescope, instrument, planner, tohbans, ... -->
		<Date>2019-07-30T17:25:54.000Z</Date>    <!-- Time VOEvent was generated. -->
		<PublisherID>http://sot.lmsal.com</PublisherID>
		<Contact>
			<Name>Mr. Sam Freeland</Name>
			<Institution>Lockheed Martin Solar and Astrophysics Laboratory (LMSAL)</Institution>
			<Communication>
				<Uri>http://www.lmsal.com</Uri>
				<Telephone>null</Telephone>
				<Email>null</Email>
			</Communication>		</Contact>
		<lmsal:Telescope>HINODE</lmsal:Telescope>
		<lmsal:Instrument>SOT</lmsal:Instrument>
		<lmsal:Tohbans>Demoto</lmsal:Tohbans>
		<lmsal:ChiefPlanner>Ishibashi</lmsal:ChiefPlanner>
		<lmsal:ChiefObserver>Katsukawa</lmsal:ChiefObserver>
	</Who>
	<What>
		<!-- Data about what was measured/observed.  Some tags come from predicted event. -->
		<Param name="catalogLink" value="" />
		<lmsal:JOP_ID>0</lmsal:JOP_ID>
		<lmsal:OBSTITLE>AR 12242 near the W-limb</lmsal:OBSTITLE>
		<lmsal:TARGET>Active Region</lmsal:TARGET>
		<lmsal:SCI_OBJ>AR, LMB</lmsal:SCI_OBJ>
		<lmsal:SCI_OBS>AR, LMB</lmsal:SCI_OBS>
		<lmsal:NOAA_NUM>12242</lmsal:NOAA_NUM>
		<lmsal:slotNumber>7</lmsal:slotNumber>
	</What>
	<WhereWhen>
		<!-- Space and Time Coordinates. -->
		<ObservatoryLocation ID="HINODE" />
		<ObservationLocation>
			<lmsal:xCen>904</lmsal:xCen>		<!-- xcen and ycen from FITS -->
			<lmsal:yCen>-259</lmsal:yCen>
			<lmsal:xFov>111</lmsal:xFov>
			<lmsal:yFov>111</lmsal:yFov>
			<crd:AstroCoords coord_system_id="UTC-HGS-TOPO">
				<crd:Time>
					<crd:TimeInterval>2014-12-23T10:20:31.000Z 2014-12-23T12:14:33.000Z</crd:TimeInterval>
				</crd:Time>
				<crd:Position3D>904 -259</crd:Position3D>
			</crd:AstroCoords>
		</ObservationLocation>
		<Group name="G band 4305">
			<Param name="NMATCHES" value="12" />
			<Param name="CADENCE_MODE" value="10.0034" />
			<Param name="CADENCE_MOVIE" value="10.003438" />
			<Param name="MOVIE_FRAMES" value="12" />
			<Param name="PROG_NO" value="7" />
			<Param name="NSS" value="12" />
			<Param name="MSTOP_TIME" value="2014-12-23T12:10:34.000" />
			<Param name="DQREJECT" value="0" />
			<Param name="WAVEID" value="3" />
			<Param name="FOVX" value="111" />
			<Param name="WAVE" value="G band 4305" />
			<Param name="FOVY" value="111" />
			<Param name="YCEN" value="-259" />
			<Param name="START_TIME" value="2014-12-23T10:20:31.000" />
			<Param name="UMODE" value="FG  G band 4305 , 1024 x  1024" />
			<Param name="XCEN" value="904" />
			<Param name="OBSDIR" value="FG" />
			<Param name="NAXIS1" value="1024" />
			<Param name="NAXIS2" value="1024" />
			<Param name="MEAN_EXPTIME" value="0.0512000" />
			<Param name="MSTART_TIME" value="2014-12-23T10:20:31.000" />
			<Param name="STOP_TIME" value="2014-12-23T12:10:34.000" />
			<Param name="DATE_OBS" value="2014-12-23T10:20:31.906" />
			<Param name="WAVELNTH" value="G band 4305" />
		</Group>
		<Group name="Ca II H line">
			<Param name="NMATCHES" value="229" />
			<Param name="CADENCE_MODE" value="0.499904" />
			<Param name="CADENCE_MOVIE" value="1.5402454" />
			<Param name="MOVIE_FRAMES" value="75" />
			<Param name="NSS" value="75" />
			<Param name="MSTOP_TIME" value="2014-12-23T12:14:33.000" />
			<Param name="WAVEID" value="2" />
			<Param name="WAVE" value="Ca II H line" />
			<Param name="YCEN" value="-258" />
			<Param name="START_TIME" value="2014-12-23T10:20:35.000" />
			<Param name="UMODE" value="FG  Ca II H line , 1024 x  1024" />
			<Param name="XCEN" value="932" />
			<Param name="MEAN_EXPTIME" value="0.307200" />
			<Param name="MSTART_TIME" value="2014-12-23T10:20:35.000" />
			<Param name="STOP_TIME" value="2014-12-23T12:14:33.000" />
			<Param name="DATE_OBS" value="2014-12-23T10:20:35.112" />